• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

El Salvador Halkının Bir Kısmı BTC İsyanına Başladı!

El Salvador Halkının Bir Kısmı BTC İsyanına Başladı!

2021 yılı kripto para piyasaları için çoktan eşsiz bir yıl oldu. Zira 2021 yılında kripto paralar, ilk olarak tüm dünyada ana akım gündem maddelerinden biri haline geldi. Bu da kripto paraların daha fazla yaygınlık kazanmasını sağladı ve böylece piyasalara 2021 yılında beklenenden çok daha fazla yeni yatırımcı, yani yeni sermayeler girdi. Gelen bu büyümenin yanında 2021 yılında, yılın en önemli gelişmelerinden biri olarak da El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul etmesi oldu. Kripto para piyasalarında heyecanla karşılanan bu gelişme, bazı uluslararası finansal kuruluşlar tarafından ve El Salvador halkının bir kısmı tarafından eleştirilere maruz kaldı. Şimdilerde ise bu eleştirilere, yeni şikayetler de eklenmeye başladı.

El Salvador’da İsyan Sesleri Yükseliyor

NFt aciklamasi

El Salvadorlu vatandaşlar, hükümetin sunduğu Chivo cüzdanları sayesinde ülkede Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanabiliyor. Haziran ayında kabul edilen yasa tasarısının 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe girmesi ile birlikte kullanımı başlayan dijital cüzdan, ilk haftalarda birçok sorun çıkarmıştı ancak bu sorunlar daha sonra giderilmişti. Ancak şimdilerde, El Salvador’da birçok kişi Chivo cüzdanları ile ilgili çeşitli sorunlar yaşamaya başladıklarını bildiriyor. Sosyal medyada gündeme gelen bu paylaşımlardan biri de ülkede tanınmış iş insanı Luis Guardado’dan geldi. Guardado, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’ye bir çağrıda bulundu ve “Teknik destek yok, sadece gereksiz aramalar var! Param nerede?” diye sordu.

Paraların Bir Kısmının Kayıp Olduğu Bildiriliyor

Sosyal medyaya yansıyan açıklamalara ve paylaşımlara bakıldığında, El Salvador halkının bir kısmının hükümet tarafından verilen Chivo dijital cüzdanlarındaki paralarının bir kısmının kayıp olduğu bildiriliyor. Bir kullanıcının başlattığı tweet dizisine göre El Salvador’da en az 50 kişi, Bitcoin cüzdanlarının kurulmasından sonra Aralık ayında toplamda 96 bin dolarlık zarar bildirdi.

El Salvador Nasıl Bir Önlem Alacak?

bitcoin yukseliyor mu

Luis Guardado, Nayib Bukele’ye yapmış olduğu çağrıda “Dijital cüzdanda para ve işlemlerin kaybolduğu bir güvenlik akışı var” sözlerini dile getirdi. Ülkede Bitcoin cüzdanı ile ilgili gündeme gelmeye başlayan sorunların ardından Başkan Bukele’nin ne yanıt vereceği, söz konusu sorunların nasıl giderileceği gibi konular merak ediliyor.