• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Psikolojik Dirence Ulaştı, Sinyaller Ne Gösteriyor?

btc yatirimi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son dönemlerde yakaladığı yukarı yönlü hareketliliği hafta arasına da taşımayı başardı. Geçtiğimiz Mayıs ayında 55 bin dolar seviyesinden başlattığı geri çekilmede 30 bin dolar bandına kadar gerileyen BTC, ardından uzunca bir süre bu seviye etrafında fiyatlanarak ilerledi. Haziran ayının genelini 30 bin dolar etrafında geçiren BTC, bu süreçte 2 kez beklenmedik seviyeleri de test etti. 14 Haziran tarihinde 41 bin doları test ederek yatırımcılarını umutlandıran BTC, 22 Haziran tarihinde ise 28 bin 800 doları gördü. Bu dalgalı hareketlerle Temmuz ayının büyük kısmını da geçiren Bitcoin, ardından 21 Temmuz itibariyle yükseliş eğilimine girdi. O tarihten bu yana eğilimini koruyan BTC, hafta arasında da yükseliş sinyallerini koruyor.

Bitcoin 21 Temmuz’dan Bu Yana Yükseliş Eğiliminde

btc yatirimi

Amazon’un BTC ile ödeme alacağı söylentilerinin ortaya çıkmasından sonra BTC 21 Temmuz tarihinden itibaren üst üste 8 gün pozitif bölgede kalarak 2013’ten bu yana görülmemiş olan bir fiyat hareketliliği sergiledi. Daha sonra her ne kadar Amazon çıkan bu söylentilerin doğru olmadığını açıklasa da BTC yakaladığı yükselişlerin yerini düşüşlere bırakmadı ve güçlü duruşunu korudu. Bununla birlikte 40 bin dolar üzerinde kalmayı başaran BTC, daha sonra sırasıyla analistlerin güçlü direnç olarak işaret ettiği 42 bin dolar ve 43 bin dolar seviyelerini aştı. Sonrasında en büyük dirençlerden biri olarak işaret edilen 45 bin doları da aşan BTC için şimdiki en önemli direnç seviyesinin 50 bin dolar olduğu görülüyor.

BTC 50 Bin Dolara Merdiven Dayadı

45 bin dolar seviyesinin ardından 47 bin dolar üzerine çıkarak 48 bin doları test eden BTC, hafta içinde burada bir reddedilme ile karşılaşmıştı. Bu bölgede 3 bin 800 dolarlık geri çekilmeyle karşılaşan BTC, hafta arasına girilirken 48 bin dolar direncini de geçmeyi başararak 49 bin dolar seviyesine kadar ulaştı. Gelen yükselişlerle birlikte 50 bin dolar seviyesine merdiven dayayan BTC için bu seviye psikolojik direnç bölgesi olarak gösteriliyor.  Sabah saatlerinde 49 bin doların üzerini kısa süreli test eden BTC, yazım sırasında 48 bin 750 dolar seviyesinde işlem görüyor ve piyasa değeri de 917,7 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda.

Timmer BTC Grafiklerini 1970’lerin Altın Grafiklerine Benzetti

btc yatirimi

BTC’nin fiyat hareketliliklerine farklı bir yöntemle yaklaşan Fidelity Küresel Makro Yöneticisi Jurrien Timmer, BTC’nin yükselişlerine devam etmeye hazır olduğunu dile getirdi. Timmer, Bitcoin’in günümüzdeki fiyat grafiklerinin 1970’lerdeki altın grafiklerine benzediğini ifade etti. Timmer ayrıca içinde en az 1 dolar bulunduran BTC adres sayısının 33,5 milyon seviyesini aştığını da belirtti. Cüzdan sayılarında bu seviye son görüldüğünde BTC tüm zamanların fiyat rekorunu kırmıştı. Buradan yola çıkıldığında ünlü analist, yükselişlerin kapıda olabileceğini ifade ediyor. Öte yandan Wells Fargo ve BlackRock gibi finans devlerinin yakın zamanlarda BTC yatırımı yaptığını açıklaması da yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor.