• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin’in Çok Konuşulan Geleceği!

btc rekor

Bitcoin, Satoshi takma adıyla ortaya çıkarılan kişi ya da kişiler aracılığı ile geliştirilen ve 31 ekim 2008 yılında bir belge ile yayınlandı. Toplamda 8 sayfa olan bu belgede bitcoinin ne olduğu kapsamlı bir şekilde aktarıldı. 2 ay sonra ise sistemin açık kodları yayınlanmaya başladı. Daha sonrasında ise ilk bitcoinler kazılarak, bitcoin hayata geçirilmiş oldu. Bitcoin, daha ucuz ve daha hızlı online para transferi ya da ödeme yapmak amacıyla çıkarılan bir ödeme ağıdır. Bitcoin den sonra birçok farklı şekilde alternatif paralar da tasarlandı. Bitcoin piyasaya sürüldükten sonra çıkarılan bu coinlere ise “alternatif coin” ve “altcoin” adları verildi.

Toplam Bitcoin Sayısı

altcoinler haftaya nasil basladi

Bitcoinin toplamı 21,000,000 BTC ile sınırlandırılmıştır. Bu sayıyla beraber açıklanır ise 21 milyon Bitcoin basılabilecek. CoinMarketCap’ın verilerinde ise şu ana kadar 18,837,950.00 BTC olduğu bildiriliyor. Bitcoin de temel online ortamda dijital para transferi ve ödeme ağı geliştirilebilir. Bitcoin kimse tarafından kontrol edilmez ve isteyen herkes bitcoinin bir parçası olabilir. Bu tamamen kişiye özel bir seçenektir. Bu sistemde herkesin kendine özel bir açık muhasebe defteri bulunur. Bu defterde sadece bitcoine özel bakiyeler tutuluyor. Kullanıcıların hesaplarında kaç BTC olduğu ise burada yer alır. BTC sistemi tamamen tek başına kimseye ve hiçbir kuruluşa bağlı olmadan tek başına banka işlemlerini yapabilen bir sistemdir. En büyük özelliği ise hiçbir şeye bağlı olmadan çalışması.

Günlük Kaç BTC Basılabiliyor?

altcoin fiyatlari

2020 tarihinden sonra her 10 dakikalık bir ağa eklenen blok için 6.25 BTC ödül veriliyor. Günlük ortalama 10 dakikadan hesaplandığında her gün 144 bloğa denk geliyor. Bu da her gün ödül olarak madencilere 900 BTC verildiği anlamı çıkarılabiliyor. Bitcoinin faydası ise şöyle ki banklar aracı olmadan bir hesaptan diğer bir hesaba aktarım yapmak mümkün olabiliyor. BTC ağı kullanıcılar tarafından kolektif bir şekilde gerçekleştirilmeye devam ediyor. Merkeziyetsiz ve hükümetlerden bağımsız olarak yenilikçi bir teknoloji olan blockchain temelli bir kripto para birimi olan bitcoin, kendi simgesi ile de temsil ediliyor.