• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin ve Ethereum Yeni Haftayı Düşüşlerle Açtı

altcoinler haftaya nasil basladi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart 2020 tarihinde küresel salgının etkisi ile görülen enflasyon sonrası kademeli değer artışlarına başladı ve 2020 yılını oldukça verimli şekilde geçirdi. Bitcoin, söz konusu dönemde gelen artışlar sonrası Aralık 2020’de 20 bin dolar seviyesini aştı ve 2021 yılına da yükseliş eğiliminde, 30 bin dolar bölgesinde giriş yaptı. Bir önceki yılı yükseliş eğiliminde 30 bin dolar bölgesinde tamamlayan BTC, 2021 yılını ise 50 bin dolar seviyesinin hemen altında ancak düşüş eğiliminde tamamladı. 2022 yılına 50 bin dolar seviyesinin altında giriş yapan Bitcoin, öte yandan haftalık kapanışını da 47 bin 300 dolar seviyesinde tamamladı.

Bitcoin (BTC)

btc rekor

Bitcoin Kasım ayı başlarında 69 bin dolar seviyesine kadar tırmanarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ardından gelen düşüşler sonrası değer kayıpları yaşayan Bitcoin, 2021 yılını da 50 bin dolar seviyesinin altında tamamladı. Kısa vadede güç kaybeden Bitcoin, yüksek volatil hareketler sonrası haftayı 47 bin dolar bandında tamamlayabildi ve gelen son fiyat düşüşleri sonrasında 46 bin 800 dolar seviyesi ile yeni haftaya giriş yaptı. Yazım sırasında Bitcoin 46 bin 978 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ethereum (ETH)

Lider altcoin Ethereum (ETH) da Bitcoin’e paralel fiyat hareketlerini sürdürdü. Ethereum da gelen düşüşler sonrası geçtiğimiz hafta bir kez daha 4 bin dolar seviyesindeki desteği kaybetmişti. Bu düşüşler sonrasında 3 bin 850 dolar seviyesi için fiyat mücadelesi vermeye başlayan Ethereum, bu bölgede reddedilme ile karşılaştı ve aşağı yönlü ivmelendi. Gelen düşüşler sonrasında Ethereum, bir kez daha 3 bin 800 dolar bandının altına sarktı ancak daha sonra hafif bir toparlanma gösterdi. Yazım sırasında Ethereum 3 bin 806 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Altcoin Piyasasında Hareketlilikler

piyasadaki son durumlar

Bitcoin ve Ethereum’un düşüş eğiliminde hareketlerle başladığı haftada piyasa genelinde de düşüşler kendisini gösterdi. Piyasa değeri ile ilk 10’da yer alan kripto paralar arasında Solana (SOL), son 24 saatte %1,78 oranda değer kaybı yaşayarak 173 dolar seviyesine geriledi. Öte yandan Polkadot (DOT) ise aynı süreçte %2,5’lik değer artışı ile 29 dolar seviyesine çıkmayı başardı.