• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Dalgalandı, Altcoinler Tepki Verdi

bitcoin satis

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), haftalardır devam eden volatil seyrini korumaya devam ediyor. Mayıs ayına kadar yükseliş eğiliminde ilerleyen BTC, Mayıs ayında gelen genel çöküşün ardından yüksek volatilitede hareket etmeye başladı. Temmuz ayında toparlanmaya başlayan ve Kasım ayında tüm zamanların rekorunu 2 kez güncelleyen BTC, Kasım ayı genelinde gelen düşüş hareketleri sonrasında Aralık ayında da düşüş eğilimindeki hareketlerini sürdürdü. Geçtiğimiz haftayı 50 bin dolar seviyesinin üzerinde kapatmayı başararak yatırımcıları umutlandıran Bitcoin, aşağı yönlü fiyat hareketleri sergilemeye yeniden başladı ve bir kez daha 48 bin dolar bandına kadar geriledi. Bitcoin’in dalgalı hareketi bir kez daha altcoin piyasasında da kendisini gösterdi.

Bitcoin (BTC)

bitcoin satis

Bitcoin 12 Aralık Pazar günü öğlen saatleri itibariyle yükselişlerine başladı ve bu ivmelenme ile birlikte yeniden 50 bin 600 dolar seviyesine kadar ulaştı. Gelen bu yükseliş için yatırımcılar süreklilik adına umutlanmıştı ancak BTC fiyatı 51 bin dolar bölgesine yaklaşırken yeniden bir reddedilme ile karşılaştı ve tekrar 48 bin dolar bölgesine geriledi. Yeni gün açılışına son 24 saatlik süreçte değer kayıpları girmiş olsa da BTC 48 bin 500 dolar üzerinde tutunmayı başardı. Yazım sırasında Bitcoin 48 bin 787 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’de görülen volatilite, altcoin piyasasında da hissedilmeye devam ediyor. Bitcoin’in 50 bin dolar üzerine yükselip ardından tekrar 48 bin dolar bandına gerilediği süreçte ilk paralel tepkiyi veren Ethereum (ETH) da 12 Aralık Pazar günü öğlen saatleri itibariyle 4 bin dolar seviyesinden 4 bin 200 dolar bölgesine doğru hareketlendi. Ancak Ethereum da Bitcoin gibi sürekliliği sağlayamadı ve bir geri çekilme ile karşılaştı. 4 bin 170 dolar bölgesinde reddedilen Ethereum da 4 bin dolar bölgesine geri döndü.

Altcoinlerde Son Durum

bitcoin ureticileri

Bitcoin ve Ethereum’da görülen dalgalanma ile birlikte altcoinler genelinde de bir geri çekilme görüldü. Bu süreçte Binance Coin (BNB) %0,36 oranda, Solana (SOL) %0,91 oranda ve Cardano da (ADA) %2,02 oranda geri çekilmeler yaşadı. XRP, DOT ve LUNA gibi altcoinlerde ise yukarı yönlü hareketler görüldü.