• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

2021’de Kurumsallar Bitcoin’e Rekor Nakit Girişi Sağladı

bitcoin yukseliyor mu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde kripto para piyasaları 2020 yılının sonlarından itibaren çok ciddi büyümeler ile karşılaştı. Bitcoin’in yukarı yönlü hareketleri ve yüksek oranlardaki değer kazançları, altcoin piyasasına da benzer şekilde yansıdı ve bununla birlikte kripto para piyasaları genel tabloda küresel bir benimsenme ile karşılaştı. Küresel benimseme arttıkça kripto paralara karşı bireysel yatırımcı ilgisi de artış gösterdi. Ancak sektöre kurumsal yatırımcıların yoğun şekilde dahil olmaya başlaması ile birlikte kripto para piyasalarının yaygınlığı da daha fazla artmaya başladı. Artan kurumsal ilgisi ile birlikte CoinShares, 2021 yılında kripto para piyasalarındaki kurumsal ölçekte gerçekleştirilen nakit girişlerine ilişkin yıllık bir istatistik paylaştı.

CoinShares Tarafından Paylaşılan Rapor

yatirim coinleri hangileri

CoinShares tarafından 4 Ocak 2022 tarihinde paylaşılan rapora göre kurumsal yıllık girişler, 2020 yılında kaydedilen 6,9 milyar dolara kıyasla yaklaşık olarak %36 oranında bir artış göstererek 9,3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Öte yandan rapora göre kripto varlık yatırım ürünlerinin sayısı da çok ciddi oranlarda bir artışla karşılaştı.

CoinShares tarafından konuya ilişkin paylaşılan raporda “2019 yılından 2020 yılına artış &806 ile önemli ölçüde daha yüksek olsa da bunun, yönetim altındaki toplam varlıkların (AUM) yılı 2021’de 62,5 milyar dolar olarak tamamlandığı ve 2019’un sonunda sadece 2,8 milyar dolar olduğu, olgunlaşmakta olan bir endüstriyi temsil ettiğine inanıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

2021 Yılında Bitcoin ve Ethereum’da Kaydedilen Nakit Girişleri

CoinShares tarafından paylaşılan raporda ayrıca lider kripto para birimi Bitcoin’in de 2021 yılında, bir önceki yıla göre %16 oranında bir artış ile 6,3 milyar dolarlık nakit giriş kaydettiği belirtildi. Öte yandan piyasa değeri ile en büyük 2. kripto para birimi olan Ethereum’da (ETH) ise 2021 yılında 1,3 milyar dolarlık net nakit girişi kaydedildi. 2021 yılında yaşanan nakit girişi artışının ardından piyasalarda gözler 2022 yılına çevrildi.

2022’de Kurumsal Yatırımlar Nerede Olacak?

bitcoin piyasasinda son durum

FTX borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried, Forbes ile gerçekleştirdiği röportajında, kurumsal ölçekteki kripto para yatırımlarının 2022 yılında ciddi oranlarda artış gösterebileceğini ifade etmişti. Ayrıca ünlü CEO, 2022 yılında kripto paralara yönelik yasal düzenlemelerin netlik kazanmasını beklediğini de belirtmişti.